Elektrik Elektronik Mühendisliği

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünün amacı profesyonel eğitim almış aynı zamanda da ulusal ve uluslararası düzeyde uygulamalı ve pratik alanlarda çalışma ve araştırma yapabilecek elektrik-elektronik mühendisi ve bilim adamı adayı yetiştirmektir. Program, yaratıcı ve analitik düşünebilme yeteneğini öğrencilere kazandırmayı hedefler.

Müfredat programımıza göre öğrencilerimiz birinci yılda diğer mühendislik bölümleriyle birlikte temel matematik, fizik, kimya dersleri alırlar. İkinci sınıf öğrencileri devre analizi, elektromanyetik, matematik gibi temel elektrik dersleri, üçüncü sınıf öğrencileri elektronik, kontrol,sayısal devreler ve elektrik makineleri gibi özel konulara yönelik dersler alırlar. Öğrencilerimiz ilk üç yılda diğer bölümlerden de teknik ve teknik olmayan dersler almalıdırlar. Derslere ek olarak ikinci ve üçüncü sınıf sonunda birer aylık süreyle endüstriyel bir kuruluşta staj yapılmalıdır. Dördüncü sınıfta öğrencilerimiz ilgi alanlarına yönelik dersleri seçebilir ve tasarım ve/veya imalat içeren bir Bitirme Projesi yaparak öğrenimlerini tamamlarlar

IMG_6506

Bölümümüzde 2008 yılından itibaren ikinci eğitim programı başlatılmıştır. Başarılı öğrencilerimiz Makine ve Endüstri Mühendisliğinde çift dal programıyla ikinci bir lisans diploması, Fakültemizdeki diğer tüm bölümler ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin İşletme ve İktisat Bölümlerinde yan dal programına katılıp sertifika alabilmektedirler.

Bölümümüzde eğitim ve araştırma yapmak amacıyla 10 adet aktif laboratuara ek olarak bir adet “Alet Bakım ve Tamir Merkezi” ile lisans öğrencilerimizin derslerdeki proje ve deneylerinin dışında meslekleri ile ilgili hobi projelerini yapabileceği “Proje Laboratuarı” bulunmaktadır. Tüm laboratuarlarda öğrenciler deneyleri gerçek deney setlerinde bizzat yapmaktadırlar.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde 7 profesör, 1 doçent, 7 yardımcı doçent, 1 uzman mühendis ve 7 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

elektronik

Elektronik-Elektronik Mühendisliği Programı mezunları, elektrik, elektronik ve haberleşme sektöründe, ulusal ve çok-uluslu şirketlerde, radyo ve TV yayın kuruluşlarında, internet hizmetleri ile ilgili kuruluşlarda ve sağlık sektöründe araştırma-geliştirme, üretim ve pazarlama birimlerinde iş bulmaktadırlar. Bir çoğu saygın üniversitelerde lisansüstü araştırmalar yapmaktadırlar. Başarılı olduğunu düşünen bölümümüz dışarıdan, bağımsız kuruluşlarca nasıl gözüktüğünü bilmek ve akredite olmak amacıyla MÜDEK’e (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) başvurmuş ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, Normal Öğretim Lisans Programı olarak 30 Eylül 2009 tarihinden itibaren 2 yıl süreli Akreditasyon Belgesi ve Eur-Ace etiketi almıştır.

Bölümde 1977 yılından beri yürütülen Lisansüstü Eğitim Programı sayesinde devreler ve sistemler, elektronik, telekomünikasyon, elektromanyetik alanlar ve mikrodalga tekniği, kontrol ve kumanda, bilgisayar, elektrik makineleri ve enerji sistemleri alanlarında uzmanlaşma olanağı sunulmaktadır. Bu programı tamamlayanlar M.Sc. veya Ph.D derecesine sahip olurlar.