Gıda Mühendisliği

Gıda Mühendisliği Bölümü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gaziantep Yerleşkesinde 1978-1979 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci alımına başlamış, 1984 yılında da ilk mezunlarını vermiştir. Haziran 1987’de Gaziantep Üniversitesinin kurulması ile bu Üniversiteye bağlanan bölümün aralık 2009 yılı itibariyle toplam 872 mezunu vardır. Gıda mühendisliği bölümü 2008 yılında ikinci eğitim programını başlatmıştır. Birinci ve ikinci eğitim lisans programlarına 80 er öğrenci alınmaktadır. Lisans, ikinci eğitim lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında yer alan derslerin tamamı İngilizce olarak verilmektedir. Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünde Gıda Teknolojisi ve Gıda Bilimleri olmak üzere 2 Anabilim dalı bulunmaktadır

Gıda Mühendisliği Bölümünde Gıda Teknolojisi ve Gıda Bilimleri olmak üzere 2 Anabilim dalı bulunmaktadır.

Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünün güçlü akademik kadrosu; 12 profesör, 2 doçent, 4 yardımcı doçent ve 12 Araştırma görevlisi olmak üzere toplam 30 öğretim elemanından oluşmaktadır.

IMG_6502

Akademisyenlerimizin bazı araştırma alanları; hububat ürünleri ve teknolojisi, ozon uygulamaları, kalite yönetim sistemleri, yağ teknolojisi, et ve et ürünleri, biyojenik aminler, gıdaların kurutulması, meyve-sebze işleme teknolojisi, gıda mikrobiyolojisi, hijyen ve sanitasyon, bulgur üretim teknolojisi, modifiye atmosfer paketleme, süt teknolojisi, yenilebilir filmler, tahin üretimi, enzim saflaştırması ve tutuklanması, enzimlerin gıda sanayiinde uygulanması gibi konularyeralmaktadır.

Uygulamalı eğitime ağırlık verilen Gıda Mühendisliği Bölümü’nde yeterli donanıma sahip Fermantasyon, Kalite Kontrol, Mikrobiyoloji, Aletli Analiz ve Temel İşlemler Laboratuarları mevcuttur. Temel İşlemler laboratuarında işletmelerde karşılaşılabilecek birçok proses ekipmanı bulunmaktadır. Bu laboratuarlarda öğrenciler Genel Kimya, Organik Kimya, Analitik Kimya, Gıda Kimyası, Aletli Analiz, Genel Mikrobiyoloji, Gıda Mikrobiyolojisi, Gıda Fermantasyon Teknolojisi, Gıda Kalite Kontrol, ve Gıda İşlemleri derslerinin uygulamalarını yapmaktadırlar. Bölümümüzde çift ana dal uygulaması halen bulunmamaktadır ama üniversitemizde açılacak yeni bölümlerle bu uygulamaya geçilecektir. Bununla beraber bölümümüzde yan dal programı mevcuttur. Örneğin İktisat bölümü ile yan dal programı alabilmektedirler.

gida

Eğitim ve öğretimde kalitenin sürekli arttırılması yönünde yapılan akreditasyon çalışmaları kapsamında MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) takımı 21-22-23 Aralık 2008 tarihlerinde bölümümüzü ziyaret etmiş, görüşmelerde bulunmuş ve incelemeler yapmıştır. MÜDEK tarafından, Gıda Mühendisliği Normal Öğretim Lisans Programımıza 30 Eylül 2009 tarihinden itibaren 5 yıl süreli Akreditasyon Belgesi ve Eur-ACE etiketi verilmiştir. MÜDEK Mühendislik eğitimi akreditasyonu Avrupa ağının bir üyesidi